W skład Okręgu PZW w Kielcach wchodzi około 60 kół. W 2023 roku wędkarze z okręgu zapłacą na ochronę i zagospodarowanie wód 300 złotych (składka pełna na wody górskie I) i 230 złotych za składkę na wody górskie II oraz 170 złotych za składkę na wody nizinne. Wędkarze mają do dyspozycji przynajmniej kilka ciekawych łowisk.
Zasady wędkowania na Zalewie Wióry
Jednym z najbardziej popularnych wśród wędkarzy akwenem jest z pewnością Zalew Wióry. Ten zbiornik retencyjny o powierzchni 415 ha i średniej głębokości około 6 metrów, położony jest na pograniczu gmin Waśniów, Pawłów i Kunów. Wędkarze spławikowi i łowiący feederem, bądź innymi metodami gruntowymi, mogą liczyć na leszcze, liny czy płocie. Miłośnicy spinningu połowią przede wszystkim szczupaki, sandacze i okonie. O ile wędkarze spinningowi i ci łowiący na żywca mają pełną swobodę, o tyle wędkowanie na spławik czy grunt może być wyjątkowo trudne. Na Wiórach i pobliskich Brodach bowiem obowiązuje całkowity zakaz używania zanęt. Jak do tej pory wędkarzom nie udało się przeforsować zmian przepisów.
Wędkowanie na Zalewie Brody
Kilka kilometrów od Starachowic w kierunku Stykowa, znajduje się Zalew Brody. Zbiornik retencyjny zbudowany na korycie rzeki Kamiennej zajmuje powierzchnię około 260 hektarów. Głębokość maksymalna wynosi około 6 metrów, a średnia 2-3 metry. Dno w przeważającej części piaszczyste i miejscami muliste, bez większych zaczepów. Jedynie w okolicach starego koryta rzeki można natrafić na twarde zaczepy, jednak warto tym miejscom poświęcić więcej czasu, bo jak wiadomo, gdzie zaczepy, tam i ryby. A ryby w Brodach pływają i to całkiem spore. Wędkarze spinningowi mogą liczyć na sandacze, okonie, szczupaki, a nawet sumy. Do najczęściej łowionych ryb spokojnego żeru należy zaliczyć karpie, liny, płocie, jazie, rzadziej trafiają się amury i karasie. Podobnie jak na opisywanych powyżej Wiórach, tak i na tym łowisku obowiązuje zakaz nęcenia. Na wszystkich wodach należących do Okręgu PZW Kielce wędkowanie ze środków pływających dozwolone jest od 1 czerwca, obowiązuje również zakaz wędkowania w porze nocnej. Przed rozpoczęciem wędkowania warto również zwrócić uwagę na wymiary ochronne ryb:
- karp – 35 cm i od 70 cm
- okoń – 20 cm
- szczupak 50 cm i od 90 cm
- sandacz do 50 cm i od 80 cm
- lin – 30 cm
Obowiązuje również limit ilościowy leszcza – 10 sztuk