Wyglądają dość niepozornie i na pierwszy rzut oka mało atrakcyjnie. Ot, takie proste cieki o maksymalnej szerokości 30 metrów, średniej głębokości około 2,5 metra i równym dnie usłanym koloniami małży. Jednak jest coś, co sprawia, że nad konińskie kanały zjeżdżają wędkarze z całej Polski, ba! Z całej Europy.
Ciepłe kanały w centrum Polski
Położone w centralnej Polsce, w okolicach wielkopolskiego Konina kanały, powstały w celu połączenia jezior: Mikorzyn, Ślesin, Licheń, Pątnów, Wąsosze i Gosławice. Sieć kanałów o łącznej długości około 40 kilometrów, wraz ze wspomnianymi jeziorami stanowią system chłodzenia elektrowni Pątnów, Adamów, Konin, co sprawia, że temperatura wody w części kanałów jest wyższa, na tyle, że nie zamarzają one zimą. To oczywiście doskonała warunki dla ryb, a co za tym idzie wędkarzy.
Rekordowy amur z Jeziora Licheńskiego
Z pewnością kanały w okolicach Konina lata świetności mają już za sobą. Coraz rzadziej można dostrzec spławiające się gigantyczne karpie i podejrzeć amury rozkoszujące się świeżo „upolowaną” trzciną. Jednak kanały oraz okoliczne jeziora wciąż przyciągają tutaj rzesze wędkarzy. Nikogo nie dziwi rozbity nad brzegiem jeziora namiot kompletnie przysypany śniegiem. Bo choć ryb jest tutaj już znacznie mniej, wciąż można liczyć na brania karpi, amurów czy zmierzyć się z olbrzymią tołpygą. Renomę łowiska potwierdza ustanowiony w 1998 roku rekord Polski amura, który został złowiony w Jeziorze Licheńskim. Aż trudno w to uwierzyć, ale ta roślinożerna ryba ważyła 39,2 kg.
Jednak, zanim uda nam się dobrać do większych ryb, musimy opracować sposób na przedarcie się przez tony uklei, małych płoci i krąpi, a także podgryzających przynęty raków i ostrych małży, które tną żyłkę niczym nóż. W tym celu warto zastosować selektywne przynęty, na amury sprawdzają się czereśnie, śliwki, bądź umiejętnie uzbrojone liście trzciny lub wierzby. Oprócz amurów, w kanałach łowimy liny, płocie, leszcze, karasie, sumy, szczupaki i okonie.
Ile za wędkowanie na kanałach konińskich?
Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie „Gosławice”. Do wędkowania upoważnia zezwolenie, podzielone na rejony i okresy wędkowania. Więcej informacji obrazujących koszt zezwolenia udostępniamy poniżej:
Wędkowanie w okolicach Konina? Warto spróbować!
Lata świetności kanałów już dawno minęły, a ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania, choćby ze względu na niepewną przyszłość elektrowni, które dostarczały do kanałów podgrzaną wodę. Jednak wciąż panują tutaj doskonałe warunki do wędkowania i żeglowania po połączonych kanałami jeziorach. Okoliczne jeziora cieszą się ogromną popularnością. Doskonała baza noclegowa i monumentalna bazylika w Licheniu, przyciągają w te strony urlopowiczów i wędkarzy. Warto dodać, że w pobliżu kanałów znajduje się osławione łowisko Gosławice. Woda trudna, wymagająca i pełna gigantycznych ryb! Koniecznie uwzględnijcie kanały w wakacyjnych planach.
Jeden komentarz
Pingback: 10 lat KWS „Skimmers". Weź udział w ogólnopolskich zawodach i zmierz się z najlepszymi!