W nowoczesnym wędkarstwie trudno wyobrazić sobie wędkarski sukces bez gliny i ziemi wędkarskiej. Specjalne mieszanki glin od dawna znajdują zastosowanie w wędkarstwie spławikowym, a od dłuższego czasu gliny znajdują też szerokie zastosowanie w wędkarstwie feederowym.
Zalety ziemi i gliny w feederze
Nie będzie dużym nadużyciem jeśli stwierdzimy, że gliny i ziemie wędkarskie powoli wypierają zanęty spożywcze. Oczywiście nie wszędzie da się całkowicie zrezygnować z zanęty, jednak mieszanki ziemi i gliny z powodzeniem spełniają rolę klasycznej „spożywki”. Są doskonałym nośnikiem przynęt i aromatów, a doświadczeni wędkarze potrafią operować nimi tak, że uzyskanie pożądanej konsystencji nie stanowi żadnego problemu. Glina to również doskonały substytut dla zanęt w przypadku łowisk, na których stosowanie mieszanek spożywczych jest ograniczone przepisami, bądź całkowicie zakazane, a takie właśnie ograniczenia dotknęły wędkarzy z okręgu poznańskiego, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Jak używać glin?
Jednak, aby najlepiej poznać właściwości glin i ziemi oddamy głos ekspertowi, czyli Marcinowi Kurzepie. Zapewniamy was, że w poniższym, nieco ponad 12-minutowym materiale, który właśnie udostępniamy, dowiecie się o glinach więcej niż z niejednego dużo obszerniejszego materiału. Poznacie również metody łączenia gliny z ziemią i zanętą oraz dowiecie się jak przygotować mieszankę na konkretny gatunek ryb. Bez zbędnego przedłużania zapraszamy was na film stworzony przez Akademię Feedera. Mamy nadzieję, że jeśli jeszcze nie próbowaliście wędkowania z gliną w roli głównej, to po tym filmie na pewno się przekonacie do eksperymentowania, a zapewniamy, że warto.