Prawie każdy zna jego nazwę, lecz niewielu udało się go zobaczyć na żywo. Zdumiewająco kolorowy, jakby niepasujący do przyrody, w której występuje. Czym jest zimorodek i dlaczego nazywany jest królem wśród rybaków?
Gdzie można spotkać zimorodka?
Wyróżnia się 7 podgatunków zimorodka, które występują na całym świecie. W Polsce spotykamy go w niżowym obszarze kraju (na Pomorzu, Mazurach i Warmii, Mazowszu), w okolicy zbiorników wodnych, obfitujących w ryby. Zimuje przy nie zalodzonych rzekach. Wtedy też jest największe prawdopodobieństwo, że spotkamy go na którejś z gałęzi, bacznie obserwującego taflę wody.
Zimorodek nie jest zagrożony wyginięciem. W Polsce występuje około 6000 par, objętych ochroną gatunkową.
Charakterystyka zimorodka
Zimorodek jest bardzo terytorialnym gatunkiem. Tworzy gniazda w ziemi w kształcie nor, z czego może wywodzić się jego pierwotna nazwa „ziemiorodek”. Swoje norki buduje z wylotem w kierunku północnym, w skarpach oraz burtach brzegowych, blisko zbiornika wodnego.
Zimorodek łączy się w pary w lutym i średnio znosi od 5 do 7 jaj. Młode po 4 tygodniach wylatują z gniazda, jednak są jeszcze ciągle dokarmiane przez rodziców przez około 10 dni. Niesamowicie ciekawy jest system karmienia piskląt. Znajdują się w wąskiej norce, jeden za drugim, aby każdy otrzymał swoją porcję pożywienia. Ten, który właśnie został nakarmiony, ustawia się na końcu kolejki, w głębi norki. Zimorodki karmią swoje młode przede wszystkim narybkiem.
Jak wygląda zimorodek?
Zimorodek jest niewielkim ptakiem, mierzącym do 19 cm i ważącym od 19 do 56 g, w zależności od podgatunku. Głowa oraz dziób stanowią prawie połowę jego długości. Samca od samicy rozróżnić można przez kolor dzioba. Samca jest całkowicie czarny, natomiast samicy różowy, w połączeniu z pomarańczem.
Zimorodek zwyczajny posiada upierzenie bogate w różne kolory, które zdecydowanie go wyróżnia. Pomarańczowe podbrzusze i policzki silnie kontrastują z lazurowym odcieniem głowy oraz grzbietu i skrzydeł. Cała magia niecodziennego koloru polega na gąbczastych, przezroczystych nanostrukturach piór. Gdy pada na nie światło, w ludzkim oku rejestrowane są jako lazurowe. Ten rzadko spotykany w naturze kolor plus wysoki kontrast kolorystyczny czyni zimorodka żywym klejnotem, odbijającym się na tle białego śniegu.
Zimorodek – odżywianie i sposób polowania
Zimorodek jest perfekcyjnym łowcą. Swojej zdobyczy wypatruje z wysokości około 2 metrów nad wodą, bacznie wyszukując nawet najmniejszego poruszenia się tafli. Zauważając ją, w mgnieniu oka nurkuje, by po chwili wylecieć spod wody wraz z rybą. Swoją ofiarę dobija, uderzając nią o gałąź. Dziennie zimorodek spożywa pokarm stanowiący połowę jego masy ciała.
Jego pożywieniem są głównie małe ryby, chociaż dietę zimorodki wzbogacają ją okazjonalnie żabami, żukami oraz larwami ważek. Jednak w centralnej Europie zimorodek odżywia się rybami, takimi jak płotki, cierniki oraz pstrągi, nieprzekraczające 10 cm.