Nieuchronnie zbliża nam się koniec roku i perspektywa mroźnych dni staje się coraz bardziej realna. Wielu z nas, wędkarzy, postanowiło już zakończyć sezon wędkarski i przygotowują się oni do wiosennych połowów. Spory odsetek wędkarzy nie odpuszcza połowów nawet przy mroźnej aurze. Chcemy więc opowiedzieć o metodzie, która jest w takich warunkach najbardziej odpowiednia, a tą metodą jest – wędkarstwo podlodowe. Serię artykułów na ten temat rozpoczniemy od ogólnego opisu najpotrzebniejszego sprzętu i zaczniemy od świdra. Zapraszamy!
Czym jest wędkarstwo podlodowe?
Wędkarstwo podlodowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na łowieniu ryb pod zamarzniętą taflą jeziora, zbiornika zaporowego, stawu lub większej rzeki. W tej metodzie konieczne jest używanie odpowiedniego sprzętu, który sprawdzi się w zasadzie tylko w zimie i tylko na lodzie. Bardzo krótka wędka, specjalistyczny kołowrotek, mormyszka i oczywiście świder – to przedstawiciele sprzętu do wędkowania pod lodem. Dziś skupmy się na zakupie świdra. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego, w jaki sprzęt należy się zaopatrzyć przed zimowym sezonem.
Wędkarstwo podlodowe – zagrożenia
Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych form uprawiania wędkarstwa. Niebezpieczeństwo maleje wraz z przyrostem grubości tafli lodu na akwenie. Wypadki, często nawet śmiertelne, zdarzają się głównie przez nieodpowiedzialne zachowania. Polegają one na wchodzeniu na lód, gdy tafla jest jeszcze cienka lub wczesną wiosną, kiedy przychodzi odwilż i lód na akwenie staje się niestabilny.
Świder – kilka słów o tym, dlaczego go potrzebujesz
Bez niego zimą nie połowisz. Jeśli dopiero planujesz zakup tego narzędzia to mamy dla Ciebie cenną radę. Chodzi o to, że na zakupie świdra nie należy przesadnie oszczędzać, ponieważ nie ma nic gorszego, jak nieskuteczne wiertło, które nie pozwala na szybkie i bezproblemowe wykonanie przerębla. Musi mieć odpowiednią średnicę i być na tyle ostre, żeby poradzić sobie z wykonaniem otworu nawet w bardzo twardym lub grudkowatym lodzie.
Jakie świdry polecamy? Uwaga – lekkie kontrowersje!
Mimo tego, że rosyjskie narzędzia często są toporne i nie wyglądają zbyt przekonująco, to świdry robią znakomite. W obecnych czasach nie wypada zachwalać tego, co rosyjskie, ale cóż…mówimy prawdę. Od bardzo dawna świdry zza naszej wschodniej granicy były doceniane przez wędkarzy podlodowych z całego świata.
Świder do lodu TONAR 150 mm
Jest to jeden z najczęściej podrabianych świdrów dostępnych na rynku i występuje w kilku modelach. Oczywiście nie bez powodu są one podrabiane. Dodajmy też, że oryginalne wersje pochodzą z dalekiej Syberii, zasługują na uznanie i ich jakość sama się broni.
Plusy:
- solidne, acz czasami nieco niechlujne wykonanie;
- specjalnie wyprofilowana rękojeść, dzięki czemu można używać mniej siły przy wierceniu;
- „ciepłe” uchwyty;
- noże łatwe w ostrzeniu i dokupieniu;
- niektóre elementy wykonano ze stali szlachetnej;
- mocne połączenia poszczególnych elementów;
- ślimak malowany proszkowo;
- przystępna cena (uwaga na podróbki!).
Minusy:
- duża waga (około 3 kg);
- znaczne gabaryty.
Największą zaletą świdra TONAR jest jego praca. Bez większych problemów radzi sobie on z lodem, którego grubość przekracza 20 cm. Dlatego z czystym sumieniem możemy polecić ten produkt wszystkim amatorom wędkarstwa podlodowego. Małymi minusami są tutaj niedoskonałości związane z produkcją. Można spotkać modele z nierówno odlanymi rączkami, niechlujnie wypolerowanymi rantami etc.
Mora Ice Easy
Jest to świder szwedzkiej produkcji. Można powiedzieć, że jest to starszy brat modelu Mora Expert Pro, który był swego czasu uważany za najlepszy świder na rynku. Jego cena była niestety bardzo duża, a posiadanie tego modelu było wyznacznikiem luksusu 😉 Model Ice Easy niestety również do najtańszych nie należy, ale zacznijmy od plusów.
Plusy:
- cicha i skuteczna praca;
- uchwyt z przyjemnego w dotyku plastiku;
- gwarancja (nie obejmująca noży);
- łatwość w wymianie noży;
- nadaje się na każdy rodzaj lodu;
- regulowana rączka pozwalająca na wydłużenie zasięgu świdra;
- malowanie proszkowe.
Minusy:
- wysoka cena;
Poza dość wysoką ceną, wad nie znaleźliśmy. Dlatego po testach tego świdra możemy śmiało powiedzieć, że sprawdzi się w każdych warunkach. W związku z tym, jest to produkt wart swojej ceny. Nie bez powodu jest to najlepiej sprzedający się model wychodzący ze szwedzkich fabryk Mora.
Nero CLASSIC
Jest to przedstawiciel świdrów lewoskrętnych. Występuje w wersjach o średnicy 110, 130, 150 i 180 mm. Warto dodać, że ten produkt jest również pochodzenia rosyjskiego, ale jest znacznie lżejszy od modeli firmy TONAR.
Plusy:
- mała waga, ułatwiająca transport;
- wykonanie ze wzmocnionej stali;
- możliwość zamontowania noży ząbkowanych, dwustopniowych, prostych oraz półokrągłych;
- przystępna cena.
Minusy:
Hmm…nie udało nam się znaleźć.
Opisany tutaj model ma jeszcze jedną ważną zaletę. Otóż wędkarze uprawiający wędkarstwo podlodowe, posiadając ten produkt, często wymontowują górną część. W efekcie można zamontować adapter pozwalający na połączenie z wiertarko-wkrętarką. W ten sposób skutecznie oszczędzisz swoje siły podczas wędkowania zimą.
Krótkie podsumowanie
Powyżej opisaliśmy trzy produkty, którym warto się przyjrzeć, planując zakup świdra do wędkarstwa podlodowego. Ten artykuł (jak i każdy inny na naszej stronie) nie ma oczywiście charakteru reklamowego. Po prostu obiektywnie oceniamy różne produkty i jeśli spełniają nasze oczekiwania, to dzielimy się spostrzeżeniami, aby mogły służyć też innym. Tym miłym akcentem kończymy dzisiejszą publikację i zachęcamy do śledzenia naszej strony. Wkrótce pojawią się tutaj kolejne artykuły, gdzie wędkarstwo podlodowe będzie wiodącym tematem.