Na świecie istnieje ponad milion gatunków owadów, a każdy z nich jest wyjątkowy i potrafi zachwycić. Ważki, bo to o nich mowa będzie w dzisiejszym artykule, należą do jednego z najstarszych ewolucyjnie rzędów owadów. Wędkarze mogą je podziwiać, gdyż te chętnie siadają na wędce. Poznaj kilka ciekawostek i dowiedz się więcej o tym fascynującym organizmie!
Ważki, czyli nadwodni drapieżcy. Daj się zaskoczyć przyrodzie
Musisz wiedzieć, że ważki, chociaż niepozorne, należą do jednej z najstarszych grup organizmów na całym świecie. Ciało tego dostojnego owada jest smukłe, oczy duże, a skrzydła pięknie mienią się w promieniach słońca. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ważki żyją na tej planecie już od 300 milionów lat. Wtedy ich skrzydła mogły osiągać nawet 70 centymetrów rozpiętości. Dzisiaj jest to mniej, niż 20 centymetrów. Ważki należą do rzędu drapieżnych owadów o przeobrażeniu niezupełnym, co oznacza, że w stadium metamorfozy tego owada nie występuje etap poczwarki. Dlaczego przetrwały? Ważki są niemal doskonałymi drapieżnikami.
Polują na znienawidzone przez wszystkich komary oraz uciążliwe muchy. Gdy ważka dopadnie ofiarę, ta ginie w ułamku sekundy. Niezwykle szybkie, sprytne, a przy tym ciche, są bardzo dobrymi myśliwymi. Jak myślisz, ile kilometrów na godzinę osiągają w locie te owady? Z pewnością zdziwi Cię fakt, że jest to aż 45 kilometrów na godzinę! Co więcej, ważki umieją latać we wszystkich kierunkach, a nawet zawisnąć w powietrzu, podobnie jak koliber, czy helikopter. Mogą tak robić nawet bez względu na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Wyjątkowe organizmy, które wędkarze mogą podziwiać w środowisku naturalnym
Jak wygląda środowisko naturalne tych organizmów? Owady najczęściej można podziwiać w pobliżu rzek, kanałów, stawów i jezior. Ich życie jest ściśle związane z obecnością wody. Tylko w okresie przed, jak i po rozrodzie możesz je spotkać w lasach, na łąkach, czy też w parkach. Owady żyją na całym świecie, oprócz Antarktydy. W miejscach wilgotnych i ciepłych, jak lasy deszczowe, ważki osiągają swoje największe rozmiary. Niestety, w Polsce nie ma tropików, a mimo tego w kraju żyje niemalże 70 różnych gatunków tych niezwykłych owadów.
Ciekawostki z życia ważek. Tego o nich nie wiedziałeś!
Te ciekawostki z pewnością mogą Cię zaskoczyć! Czy wiedziałeś, że ważki widzą w niemalże 360 stopniach? To również dzięki tej umiejętności są tak dobrymi łowcami. Niestety, jak każde żywe organizmy na świecie, mają swoich przeciwników. Te piękne owady często stają się pokarmem ryb, ptaków oraz co ciekawe, żab.
Zagrożeniem dla ważek jest wyniszczanie ich środowiska naturalnego. W Polsce coraz częściej brakuje ich siedlisk. Na to wpływ mają głównie działania człowieka, jak zrzuty ścieków, czy spływ zanieczyszczonych wód. Zarastanie jezior oraz przyśpieszona eutrofizacja sprawiają, że ważki muszą szukać innego miejsca do życia. Najbardziej zagrożonym gatunkiem są ważki torfowiskowe. Ich wymieranie ma ścisły związek z osuszaniem torfowisk, jak i melioracjami.