W Europie najwięcej jezior znajduje się w Finlandii. „Kraina tysiąca jezior” szczyci się 187 888 jeziorami, które stanowią ponad 9% powierzchni kraju. Z kolei najgłębszym jeziorem w Europie jest polodowcowe jezioro Hornindalsvatnet położone w zachodniej Norwegii. Jego głębokość dochodzi do 514 metrów. Jak Polska prezentuje się na tle Europy pod względem jezior?
Polska w czołówce Europy
Otóż całkiem nieźle. W Polsce znajduje się około 9000 jezior o powierzchni powyżej hektara. Najgłębsze to oczywiście Jezioro Hańcza położone w województwie podlaskim. Jego maksymalna głębokość sięga 108,5 metra, a głębokość średnia wynosi ok. 38,7 metra. Zbiornik charakteryzuje się dużą przejrzystością wody, o zróżnicowanym kamienistym, żwirowym i piaszczystym dnie, z brzegami pokrytymi licznymi głazami schodzącymi do wody. Choć teren jeziora otacza rezerwat przyrody, to na szczęście można w nim wędkować. Oprócz większości gatunków ryb spokojnego żeru, wędkarze mogą liczyć na okazałe miętusy, szczupaki, sielawy, trocie jeziorowe, okonie i sieje. I to właśnie tym ostatnim chcemy poświęcić nieco więcej czasu.
Sieja- charakterystyka i występowanie
Należąca do rodziny łososiowatych sieja charakteryzuje się śledziowatym, smukłym kształtem. Mała głowa, wyciągnięty pysk i wysoko wycięty otwór gębowy sięga do krawędzi oka. Grzbiet od niebieskawozielonego, aż do ciemnozielonego. Boki i brzuch lśniące srebrzyście bądź białe. Sieja należy do ryb wędrownych, w Polsce zasiedla chłodne, głębokie jeziora mazurskie i warmińskie, jak np. Wigry czy zlokalizowane w Borach Tucholskich jezioro Wdzydze. Wyjątkiem jest endemiczny gatunek siei łebskiej, występujący w niezbyt głębokim (głębokość max. 6,3 m, średnia 1,6 m) Jeziorze Łebsko, znajdującym się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Z czym to się je, czyli jak złowić sieję?
Ze względu na specyficzny tryb życia, sieja rzadko staje się głównym celem wędkarskich wypraw. Najlepsze rezultaty osiąga się łowiąc z lodu w miejscach oddalonych od brzegu i głębokich, stosując ciężkie błystki podlodowe. Należy jednak pamiętać, że okres ochronny siei przypada od 15 października do 31 grudnia, a wymiar ochronny wynosi 35 centymetrów. Najczęściej trafiają się osobniki o wadze do 1 kilograma i długości 50 centymetrów. Oficjalny rekord Polski został ustanowiony 11 kwietnia 2022 roku na Jeziorze Miłoszewskim, przy okazji łowienia… karpi. Ryba o masie 5,2 kilograma i długości 78 centymetrów, skusiła się na położoną na 10 metrach kulkę proteinową. Taaak! Wędkarstwo to piękne i zaskakujące hobby. Nigdy nie możesz być pewien tego, co złowisz! Złowiliście kiedyś sieję?