Szybkość i waleczność drapieżników, którymi są szczupaki, sprawia, że łowienie szczupaka jest sporym wyzwaniem. Natomiast udane połowy to powód do dumy. Co warto wiedzieć o szczupaku?
Szczupak jest rybą pospolitą, która zamieszkuje praktycznie całą Europę. Charakteryzuje się specyficznym wyglądem, w którym występuje spłaszczona głowa, która kształtem przypomina dziób kaczki. Opis szczupaka wskazuje, że to ryba drapieżna. Ciało ryby jest lekko spłaszczone, wydłużone o kształcie opływowym. W ten sposób może ona szybko przeprowadzić skuteczny atak na ofiarę. Dorosły osobnik może osiągnąć około 1,5 metra i wagę 10-15 kilogramów, czasami można spotkać jednak okazy przekraczające wagę 20kg. Jego grzbiet ma oliwkowy kolor, a brzuch przyjmuje białawą lub żółtawą barwę. Na bokach występują, także żółte plamki.
Występowanie szczupaka
Planując wyprawę na szczupaka, warto wiedzieć, gdzie żyją szczupaki. To ryby, które preferują cieplejsze i szersze dorzecza, czy odcięte rzeki. Jednak znajdziemy je, także w dużych zbiornikach zaporowych, czy wąskich, podgórskich potokach. W jeziorach można go spotkać przede wszystkim wśród trzcin, zarośli, a także na blatach i podwodnych łąkach. Lubi żerować pływając pod ławicami ryb, a także przywierać do kamieni, czy patyków przy dnie zbiornika wodnego.
Rodzaje szczupaków
Typowym gatunkiem dla szczupakowatych jest Esox Lucius, czyli szczupak pospolity. Ma on największy, naturalny zasięg występowania wśród ryb słodkowodnych, który sięga rejonów okołobiegunowych.
Wśród współcześnie żyjących ryb z rodziny szczupakowatych występuje 7 gatunków, gdzie wyróżnić można takie rodzaje szczupaka jak:
- czarny,
- amurski,
- pospolity,
- amerykański.
Jakie są metody połowu szczupaka?
Decydując się na połowy szczupaka, trzeba dopasować wyposażenie do metod połowu.
Wyróżnia się trzy podstawowe metody łowienia szczupaków:
- na spławik (bombkę),
- spinning,
- casting.
Jakie przynęty na szczupaka?
Jak łowić szczupaka? Nie jest to proste, ale istnieje wiele metod, na przykład na lekko lub ciężko, czy stosując wędki castingowe wyposażone w multiplikator. Wybór przynęt nie sprawi problemu, ponieważ jest ich wiele. Stosując połów “na żywca”, wykorzystać można taki o długości od 10 do ponad 15 centymetrów. Warto wybierać ryby, które są żwawe i mogą dłużej wytrzymać na haczyku.
Natomiast przy metodzie spinningowej można wykorzystać takie przynęty jak:
- błystki różnego typu i w różnych kolorach,
- wahadłówki,
- różne typy woblerów,
- przynęty gumowe (rippery i twistery w różnych rozmiarach)
Ważne jest, aby pracą przynęty odpowiednio prowokować rybę do brania. Wiedząc, jak zwabić szczupaka można łowić większe okazy, których długość przekracza jeden metr. Natomiast należy zdawać sobie sprawę, że tej wielkości ryba będzie stanowiła wyzwanie podczas połowu. Nie jest to jednak żaden pewnik – bardzo ważna jest sama znajomość wody. Szukanie ryb to proces, szczególnie tych o dużym rozmiarze. Tylko dobra znajomość konkretnego łowiska może zwiększyć takie szanse. Należy poznać miejsca, w których żerują o konkretnej porze roku. Ryba o długości metra lub więcej to marzenie każdego spinningisty – najczęściej łowi się , szczupaki w granicach 40-60 cm i takiej wielkości ryby to częsty przyłów na lżejszy zestaw okoniowy (dlatego też przy takich zestawach warto wyposażyć się w przypon wolframowy). Większe sztuki to wyzwanie na polskich wodach, ale cierpliwość i wytrwałość potrafi po czasie wynagrodzić ich poszukiwanie.