Spore zamieszanie wśród właścicieli pomostów w Kosewie (Wielkopolska) nad jeziorem Powidzkim musiały wywołać kartki przyczepione do konstrukcji. Ich treść zawierała prośbę o pilny kontakt z lokalnym oddziałem Wód Polskich.
Jak domyślają się właściciele, wezwanie dotyczy kwestii zalegalizowania istniejących już pomostów. Jak wygląda i ile kosztuje procedura legalizacji pomostów wyjaśnia Beata Zoła, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu:
Jeśli ustalenie właściciela pomostu okazuje się niemożliwe, obowiązek legalizacji spada na barki właściciela gruntu. W przypadku pomostów nie obowiązuje prawo zasiedzenia. Koszt legalizacji pomostu, bez względu na jego powierzchnię wynosi 4757, 52 PLN. Po zalegalizowaniu pomost staje się prywatną własnością. Z odmową legalizacji spotkają się właściciele, jeśli nie jest zgodny z planem zagospodarowania lub z planem zarządzania ryzykiem powodziowym. Również niezgodność z planem przeciwdziałania skutkom suszy na danym obszarze skutkuje wydaniem negatywnej decyzji. Pomost nie uzyska prawa legalizacji jeśli nie jest zgodny z programem oczyszczania ścieków komunalnych i ochrony wód morskich.