Sezon urlopowy kojarzony z wygrzewaniem się na piaszczystej plaży wprawdzie już za nami. Dla wędkarzy każda pora roku jest jednak dobra na wyprawę po największe okazy. Dziś dla naszych czytelników przygotowaliśmy opis najatrakcyjniejszych rzek do wędkowania…w Słowenii. Trzeba przyznać, że z naszą pasją najczęściej kojarzone są wody Szwecji czy Finlandii i tutaj Słowenia jest dość nietypowym kierunkiem. Jednak gwarantujemy, że jest to kraj, w którym można łowić naprawdę duże okazy i dziś chcemy Was o tym przekonać. Sprawdź!
Gdzie łowić w Słowenii? Lista rzek bogatych w ryby!
Pomimo tego, że Słowenia jest krajem o stosunkowo małej powierzchni, kryje w sobie to co wędkarze cenią najbardziej – miejsca nienaruszone ludzką ręką! W dzikich słoweńskich rzekach znajdziesz krystalicznie czystą wodę, która skrywa prawdziwe giganty. Najwyżej oceniane tamtejsze rzeki to:
- Soča;
- Sava Bohinjka;
- Sava Dolinka;
- Bača;
- Lepena;
- Trebuščica;
- Krka.
To tylko kilka z propozycji, ponieważ wszystkich tamtejszych rzek wymienić nie sposób. Powyższa lista została stworzona na podstawie danych od wędkarzy, którzy mieli tę wielką przyjemność holowania ryb z tamtejszych rzek. Bogactwo ichtiofauny jest tam tak duże, że jeśli raz wybierzemy się nad słoweńskie wody, z pewnością zapragniemy tam wrócić. Tymczasem my pokusimy się o szczegółowe omówienie dwóch najbardziej znanych tamtejszych rzek – Soča oraz Sava Bohinjka.
Soča – szmaragdowa rzeka
Nad tę rzekę warto się udać nawet bez wędki. Pierwsze co przykuje naszą uwagę to niezwykły, szmaragdowy kolor wody. Jest to rzeka, którą szczególnie dobrze znają europejscy muszkarze. Swoim bogactwem przyciąga ona jednak wędkarzy z dosłownie całego świata. W wodach rzeki Soča koniecznie trzeba spróbować wędkarstwa muchowego z użyciem suchej muchy, streamera bądź nimfy. Ryby, na jakie możesz się tam nastawić to:
- pstrąg marmurkowy;
- lipień;
- pstrąg tęczowy;
- pstrąg źródlany.
Ograniczenia
Musisz wiedzieć, że na tejże rzece istnieją wydzielone strefy udostępnione wędkarzom. Na poszczególnych odcinkach mogą obowiązywać inne zasady oraz zupełnie inne ceny za licencję. Nad wodę dojedziesz samochodem, ale tylko w kilku wyznaczonych do tego celu miejscach. Jeśli nie wiesz, jaka przynęta jest dopuszczalna na odcinku, w którym się znalazłeś, możesz użyć sztucznej muchy (z bezzadziorowym hakiem), która jest dopuszczalna na całym odcinku rzeki.
Sava Bohinjka – Królowa słoweńskich rzek
Dzika, w wielu miejscach praktycznie niedostępna rzeka zasilająca Savę – najdłuższą rzekę, którą skrywa Słowenia. Jej źródłem jest jezioro Bohinj. Sava wypływająca z wód tego jeziora kieruje swój bieg przez Alpy Julijskie. Jest to kolejna propozycja dla wędkarzy poszukujących wrażeń związanych z holowaniem ryb łososiowatych. Dużą zaletą tejże rzeki jest obecność sporej populacji głowacicy, o którą w Polsce bardzo trudno. Inne ryby, na jakie możesz się tam nastawić to:
- pstrąg marmurkowy;
- kleń;
- lipień;
- pstrąg potokowy.
W niektórych miejscach Sava Bohinjka staje się bardzo wąska i płynie wśród dużych kamieni. Stanowią one doskonałe miejsca dla kryjówek największych okazów ryb łososiowatych.
Ograniczenia
Wspomniana rzeka udostępniana jest tylko wędkarzom muchowym. Dozwolone jest łowienie na jedną sztuczną muchę, która nie może być większa niż 5 cm. Podobnie jak w przypadku Soči, można tutaj używać tylko haków bezzadziorowych. Najtańsza licencja na Savę kosztować będzie około 45 euro za dzień. Musisz wiedzieć, na niektórych odcinkach obowiązkowa jest zasada Złów i Wypuść (Catch & Release).
Wędkarska Słowenia – Podsumujmy
Nie da się ukryć, że droga do Słowenii może być czasochłonna i męcząca. Gdy tylko zobaczysz tamtejsze rzeki, cały trud podróży będzie wynagrodzony tym pięknym widokiem. Warto dodać, że w Słowenii przykłada się ogromną wagę do wędkarstwa i jakiekolwiek uchybienia naruszające przepisy mogą nas słono kosztować. Zanim zdecydujesz się o wybraniu na łowy, dokładnie sprawdź przepisy obowiązujące na danym odcinku. Kontrole zdarzają się tam bardzo często. Dodajmy, że w Polsce organizowane są wyprawy wędkarskie na Słowenię z przewodnikiem.