W polskim prawodawstwie istnieje przynajmniej osiem paragrafów wymierzonych w sprawców występujących przeciwko środowisku.
XXII rozdział Kodeksu Karnego w obronie przyrody
XXII rozdział Kodeksu Karnego zawiera regulacje, w których przedstawiono rodzaje przestępstw i kary jakie grożą za ich popełnienie. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajduję się art. 181 dotyczący zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym. Za ten czyn, dokonany w znacznych rozmiarach, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Z tego samego artykułu odpowiedzą również osoby niszczące tereny objęte ochroną lub niszczące florę i faunę będącą pod ochroną gatunkową.
Zanieczyszczanie wody
Artykuł 182 określa odpowiedzialność karną za zanieczyszczanie wody, powietrza i ziemi substancjami lub promieniami jonizującymi w ilości stanowiącej zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Za ten czyn można trafić „za kratki” na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Wyższa kara czeka zarządzających zakładami, które popełniają ten czyn eksploatacją instalacji, na którą potrzeba stosownego zezwolenia. W tym przypadku ustawodawca przewidział karę do 8 lat więzienia. Rozszerzeniem tego artykułu jest art.185 zaostrzający karę za zanieczyszczenie środowiska w znacznym stopniu i obszarze. Jeśli w wyniku przestępstwa doszło do obniżenia jakości wody, uszczerbku zdrowia lub śmierci, sprawca musi liczyć się z surowszą karą.
Nielegalne składowanie odpadów
Artykuł 183 dotyczy nieodpowiedniego gospodarowania odpadami. Nielegalne składowanie, przetwarzanie, usuwanie, odzyskiwanie, transport i unieszkodliwianie odpadów i substancji niebezpiecznych, zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Niewłaściwe zabezpieczenie materiałów promieniotwórczych
Artykuł 184 przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za niewłaściwe zabezpieczenia materiałów promieniotwórczych. Artykuł 186 z kolei, wymierzony jest przeciwko osobom, które nie stosują w ogóle lub nie utrzymują w należytym stanie urządzeń zabezpieczających wodę, powietrze i ziemię przed skażeniem promieniotwórczym lub innymi zanieczyszczeniami.
Niszczenie naturalnego piękna krajobrazu
Artykuły 187 i 188 odnoszą się do zmniejszania wartości przyrodniczej terenu i zachowań godzących w naturalne piękno krajobrazu. Każdy kto celowo lub nieświadomie zagrozi naturze powinien być surowo karany. O podniesieniu kar debatują politycy, o czym pisaliśmy tutaj.