Wędkarski sierpień to nadal czas dużej aktywności ryb. Z powodzeniem połowimy karpie, leszcze, szczupaki czy liny. Wszystko jednak zależy od pogody. A ta na początku miesiąca zapowiada się dobrze.
Poniedziałek z zachmurzeniem dużym i umiarkowanym.
Możliwe przelotne opady i niegroźne burze, zwłaszcza na Śląsku i Opolszczyźnie. Najchłodniej na Suwalszczyźnie, około 19 stopni, do 23 stopni w centrum i 26 na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni i zachodni. Ciśnienie wyniesie 1014 HPa.
We wtorek pogodnie w większości kraju.
Jedynie na wschodzie i południu przelotny deszcz i przejściowe zachmurzenia. Na południu mogą pojawić się burze z opadami do 15 litrów na metr kwadratowy. 20 stopni nad morzem, o 5 kresek więcej w centrum i na zachodzie do 27 stopni. Mocniejszy wiatr możliwy tylko w czasie burz. Ciśnienie w okolicach 1019 HPa.
W środę deszcz możliwy tylko w Karpatach.
Reszta kraju słoneczna. Temperatura w okolicach 24-25 stopni, na zachodzie do 33. Wiatr słaby. Ciśnienie bez większych zmian. Czwartek zdecydowanie bardziej pochmurny, z przelotnymi opadami na północy. Temperatury od 26 stopni na północy, 31 w centrum i 36 na zachodzie. Ciśnienie w granicach 1019 hPa.
I tradycyjnie już, piątek przyniesie zmiany w pogodzie.
Od zachodu napłynie ochłodzenie, wschód pozostanie jeszcze w strefie dobrej pogody. Temperatury porównywalne. Możliwe burze i przelotne deszcze. W czasie burz wiatr powieje z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Niewielki spadek temperatur odczujemy dopiero w sobotę. Termometry wskażą maksymalnie 27 stopni na zachodzie. Dwa stopnie więcej niż w pozostałych częściach kraju. Raczej pogodnie.
Czy ryby będą brały?
Pierwszy tydzień sierpnia rozpocznie się od wzrastającego sierpu księżyca. Faza ta potrwa do środy, pod znakiem średnich brań. Czwartek, piątek i sobota to pierwsza kwadra i brania bardzo dobre lub doskonałe. Dopiero w niedzielę księżyc wejdzie w poszerzoną fazę, co kończy dobrą passę brań. Lato w pełni. Słońce wzejdzie krótko po godzinie 4, a zajdzie po 19. Ustabilizowane ciśnienie, niewielkie podmuchy wiatru i temperatury mieszczące się w normach, zdecydowanie sprzyjają zasiadkom nad wodą. Jednak w związku z deficytami tlenowymi apelujemy, aby nie trzymać złowionych ryb zbyt długo na lądzie. Najlepiej zrezygnować z bardzo niebezpiecznych dla ryb sesji zdjęciowych.