Wędkarze mają swoje ulubione triki na chwytanie największych okazów. Niektórzy łowią na gotowane ziemniaki, inni na mniejsze rybki, białe lub czerwone robaki, a jeszcze inni – właśnie na pijawki. Nie wszyscy są fanami tej techniki, lecz z pewnością niejednokrotnie słyszałeś historie mówiące o łapaniu na taką przynętę prawdziwych olbrzymów. Czy jest w tym trochę prawdy? Wiele ryb faktycznie może się na nie skusić – to naturalny pokarm licznych gatunków. Dowiedz się, skąd je wziąć i jak ich używać podczas wędkowania.
Pijawki jako przynęta na ryby. Gdzie można je znaleźć?
Wielu wędkarzy korzysta z pijawek w roli podstawowej przynęty. Choć często możemy spotkać się z opinią, że większe okazy pozwolą także łowić większe ryby, nie jest to reguła. Warto jednak przede wszystkim dowiedzieć się, gdzie znaleźć pijawki, w jaki sposób można je zebrać i jak należy je bezpiecznie przechowywać, by mogły posłużyć nam jako przynęta w trakcie przyszłych połowów.
Aby szybko i sprawnie łowić pijawki, konieczne jest zaopatrzenie się w siatkę na rękojeści. Z jej użyciem będziemy mogli wygodnie odławiać osobniki żyjące na bagnach, w wolno stojącej wodzie i w mało zanieczyszczonych stawach.
Pijawki występują w wielu miejscach – możesz szukać ich pod kamieniami i głazami, nad brzegami jezior oraz stawów. Całe grupy często można spotkać w zanieczyszczonych dołkach, a nawet rowach melioracyjnych. Jest to jednak przynęta sezonowa, która nie należy do szczególnie łatwych w utrzymaniu. Ich przechowywanie może być kłopotliwe – zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z wędkarstwem.
Jak przechowywać pijawki?
Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w większy zapas – w takiej sytuacji musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Aby pijawki przeżyły jak najdłużej, należy włożyć je do słoika z wodą i mchem. Pamiętaj także, by zapewnić im dostęp do powietrza! Zabierając je do domu, koniecznie zrób kilka niewielkich dziurek w wieczku. Nie korzystaj z gazy czy ściereczki – pijawki mogą przegryźć takie zabezpieczenie.
Słoik z pijawkami można przechowywać na przykład w lodówce czy w piwnicy – istotna jest przede wszystkim niska temperatura.
Jak założyć pijawkę na hak?
Jeśli dotychczas nie miałeś okazji łowić ryb na pijawki, koniecznie spróbuj! Są one doskonałą przynętą na wiele ryb – zarówno gatunki spokojnego żeru, jak i te bardziej drapieżne. Początkujący wędkarze mogą mieć problem z zapięciem takiej przynęty na hak. Jeśli pijawka szybko się ześlizguje, spróbuj skorzystać z haczyków z zadziorami na trzonku. Tego typu konstrukcje są często stosowane między innymi w hakach na węgorze.
Zadziory stanowią zabezpieczenie dla pijawki i uniemożliwiają jej ześlizgnięcie się, a przy tym nie będą przeszkadzać rybom w braniu. Należy przy tym zachować ostrożność podczas wyjmowania ich z organizera i uzbrajaniu całego zestawu – haczyki z zadziorami na trzonku łatwo wbijają się w palce, a ich wyciągnięcie może być bardzo trudne.
Jakie ryby można złowić na pijawki?
Pijawka to pokarm szczególnie doceniany przez węgorze i sumy. To jednak dopiero początek dość długiej listy gatunków, których dieta obejmuje te niewielkie zwierzęta. Można do nich zaliczyć także bolenie, sandacze, klenie, brzany, liny i wiele, wiele więcej ryb. Jest to zatem dość uniwersalna przynęta, z której możemy korzystać w różnych porach roku na wielu łowiskach – zdecydowanie warto dowiedzieć się, jak znaleźć pijawki i jak odpowiednio założyć je na hak.