Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki stara się zwrócić uwagę na postępującą degradację środowiska, która ma znaczny wpływ na życie ryb i innych organizmów wodnych w naszych rzekach. Każdy film opublikowany na kanale You Tube towarzystwa to olbrzymia dawka wiedzy i inspiracja dla innych. Kanał You Tube subskrybuje blisko 17000 użytkowników, a każdy film ma przynajmniej kilkanaście tysięcy wyświetleń.
Ryby anadromiczne
Bohaterką dzisiejszego wpisu będzie przedstawicielka gatunku ryb anadromicznych. Ryby anadronomiczne żyją w dwóch środowiskach i większą część życia spędzają w wodach słonych. Jedynie w okresie tarła wyruszają w wędrówkę anadromiczną, czyli pokonując wszelkie bariery podążają do słodkowodnych rzek, aby się rozmnażać. Niestety rozwój cywilizacji i niszczycielska działalność człowieka spowodowały, że wędrówki te stają się coraz trudniejsze a czasem wręcz niemożliwe.
„Wolne Rzeki” w trosce o środowisko
Tym bardziej cieszy fakt, że jak zawsze niezawodny Piotr Bednarek, na kanale You Tube „Wolne Rzeki” opublikował film, który świadczy o prawdziwym cudzie przyrody. W czasie krótkiego, ale jak zawsze bardzo ciekawego filmu autor opowiada o tym z jakimi przeszkodami muszą mierzyć się ryby zanim dotrą do miejsca docelowego, w tym przypadku do dorzecza Sanu. Ryb nie powstrzymała zapora we Włocławku, nielegalny próg na Wiśle przy Elektrowni Kozienice czy bariera przy elektrowni w Stalowej Woli. Potwierdzeniem słów Piotra Bednarka jest obszerny fragment, na którym widać ryby w ich naturalnym środowisku. Oglądajcie i delektujcie się.
Troć wędrowna w dorzeczu Sanu
Troć wędrowna, bo to głównie jej poświęcony jest artykuł, większą część życia spędza w wodach przybrzeżnych Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego i Bałtyku. Wraz z nastaniem lipca, aż do jesieni ryby wyruszają na tarło, które z kolei odbywa się od grudnia do kwietnia. Młode osobniki po osiągnięciu odpowiednich wymiarów wracają do morza. Najlepszym czasem na połów troci jest przedwiośnie, kiedy to wracające do morza dorosłe osobniki chętnie reagują na przynęty. Wymiar ochronny troci wędrownej wynosi 35 cm. Rekord Polski wynosi 14,60 kg i pochodzi z 1992 roku i nie został do tej pory pobity.