Choć promieniowanie ultrafioletowe, głównie znane jako UV to niewielka i niewidzialna część promieniowania, dla naszego zdrowia ma olbrzymie znaczenie.
Głównym objawem oddziaływania promieniowania na człowieka jest reakcja skórna w postaci rumienia lub jak kto woli, pożądanej opalenizny. Niech jednak rzuci kamień ten, kto choć raz nie przesadził z ekspozycją na promieniowanie i nie doznał dotkliwych poparzeń. W dłuższej perspektywie przy nadmiernym eksponowaniu skóry na słońce, istnieje ryzyko zmian nowotworowych, w tym złośliwego czerniaka.
Jak łatwo się domyślić promieniowanie UV właśnie latem daje się we znaki. W bezchmurne i słoneczne dni nad wodą, w wyniku rozproszenia i odbicia od powierzchni wody, można narazić się na intensywne promieniowanie. Do najczęstszych środków ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV należą przede wszystkim kosmetyki i okulary przeciwsłoneczne z filtrami redukującymi działanie UV. W przypadku szczególnie nasilonego zjawiska należy zadbać o zakrycie skóry, przebywanie w cieniu. Wybierając się na zasiadkę z gruntówką lub letni spacer ze spinningiem w dłoni zadbajmy przede wszystkim o siebie i chrońmy się przed mocnym słońcem.