W poprzednim artykule na temat metody muchowej skupiliśmy się przede wszystkim na omówieniu sprzętu dla początkującego wędkarza, który wybiera muszkarstwo. Zachęcamy do jego przeczytania, ponieważ dobór sprzętu muchowego ma kluczowe znaczenie. W artykule wspomnieliśmy też nieco o przynętach, które w tej metodzie są gwarantem sukcesu pod warunkiem, że zostaną odpowiednio poprowadzone. Właśnie na technice, doborze miejsc i przynętach skupimy się dziś. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł okaże się pomocny. Miłej lektury!
Miejsce pierwszych połowów muchowych
Zakładamy, że skompletowałeś lub skompletowałaś (muszkarstwo wśród kobiet zyskuje na uznaniu) cały sprzęt. Pragniesz więc wybrać się na pierwsze wędkowanie i tu pojawia się pierwszy problem – gdzie się udać z muchowym zestawem? Z metodą muchową najbardziej kojarzą się pstrągi, więc wydawać by się mogło, że dzika, mała rzeczka będzie idealnym wyborem. Owszem….ale nie dla początkującego muszkarza. Powód jest prosty. Na samym początku z pewnością zdarzać się będą zaczepy oraz plątanie zestawu podczas zarzucania. W związku z tym, na samym początku muszkarskiej przygody warto wybrać się na zbiornik wolny od zaczepów i z czystymi brzegami. Złowienie ryby może być tu kwestią marginalną. Chodzi jedynie o samo trenowanie rzutów, które w wędkarstwie muchowym odgrywają kluczowe znaczenie.
Umiesz zarzucać zestawem spinningowym? To wcale nie ułatwia!
W wędkarstwie muchowym zarzucanie wygląda zupełnie inaczej niż w spinningu. Wielu doświadczonych spinningistów boleśnie się o tym przekonuje przerzucając się na muszkarstwo. Żeby nauczyć się dobrze manewrować zestawem, warto na początek popróbować następującej techniki:
- wypuść z kołowrotka kilka metrów sznura;
- około dwumetrowy odcinek sznura połóż swobodnie na wodzie;
- następnie szybkim ruchem przerzuć sznur za swoje plecy;
- w kolejnym kroku poderwij sznur z ziemi i staraj się trafić przynętą w wyznaczony punkt na wodzie.
Powyższe kroki warto powtarzać kilkukrotnie. Z czasem gdy nabierzemy wprawy, rzuty stawać się będą dla nas czymś naturalnym. Gdy już wejdziemy na nieco wyższy poziom zaawansowania, warto spróbować nadawania większej prędkości sznurowi. W tym celu należy próbować kilku machnięć sznurem nad głową.
Ważna uwaga
Pamiętaj, że jeśli na początek wybierzesz zbyt lekki sznur, to zarzucanie może być utrudnione. Natomiast sznur zbyt ciężki może z czasem uszkodzić wędzisko. Na początek warto wybierać sznury zaliczane do uniwersalnych. Z biegiem czasu można będzie pomyśleć o sznurach WF czy SH, które są raczej przeznaczone dla bardziej doświadczonych muszkarzy.
Początkujące muszkarstwo – Mucha mokra czy sucha?
Doświadczeni muszkarze często łowią na muchy mokre, nimfy czy streamery. Jednak na sam początek zdecydowanie zalecamy połowy na suchą muchę. Dlaczego? A no dlatego, że jest to po prostu łowienie trudniejsze technicznie. Wymaga się tutaj częstego machania wędziskiem i precyzyjnych rzutów. Im więcej rzutów suchą muchą oddasz, tym bardziej doskonalić się będzie Twój warsztat. Z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że łowienie na muchę mokrą wydawać się będzie błahostką. Praktycznie każdy doświadczony już muszkarz zaczynał od połowów na muchę suchą.
Sznur ważniejszy niż wędka?
W poprzednim artykule już wspominaliśmy, jak ważny jest dobór właściwego sznura muchowego. Na sam początek zalecamy zakup linki pływającej, która jest dedykowana łowieniu na suchą muchę. Nie wybierajmy najtańszego sznura, ponieważ to właśnie od niego sporo zależy. Linki pływające muszą bezszelestnie i niezauważalnie kłaść się na wodzie. Doświadczeni muszkarze twierdzą często, że to sznur jest najważniejszy w całym zestawie.
Dobierz przynętę i zacznij łowić! Muszkarstwo wciąga!
Wybór suchych much w sklepach wędkarskich jest ogromny. Warto zakupić większą ilość z tego powodu, że na początku zdarzać nam się może przemaczanie przynęty. Sucha mucha powinna jak najdłużej zachowywać swoje właściwości. Dlatego po wyjęciu z wody wykonuje się dynamiczne machania, mające na celu osuszenie muchy, aby znów unosiła się na powierzchni. Jeśli przynęta ulegnie przemoczeniu, straci na wyglądzie i połów będzie mniej efektywny. Teraz już wiesz praktycznie wszystko o muszkarstwie, czego potrzebuje młody muszkarz, aby zacząć swoją wędkarską przygodę z tą elitarną techniką. Pamiętaj też o odpowiedniej odzieży, woderach i okularach polaryzacyjnych. Dzięki tym ostatnim lepiej dostrzeżesz ważne detale w rzece, które mogą mieć spory wpływ na udany połów. Połamania!