Ciekawe dane można znaleźć w dokumentach opublikowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Są to podsumowania dotyczące działalności społecznej straży rybackiej oraz okręgowej komisji ochrony wód.
585 patroli Powiatowych Społecznych Straży Rybackich
Z udostępnionych danych możemy dowiedzieć się jak w minionym sezonie wyglądała praca Powiatowych Społecznych Straży Rybackich. W roku 2022 roku strażnicy wykonali 585 patroli. Były to patrole samodzielne, jak i we współpracy ze Państwową Strażą Rybacką i wspólne patrole z policją. Strażnicy działali na terenie 12 powiatów, wystawiając w sumie 138 mandatów na łączną kwotę 23790 złotych. Najwięcej mandatów, bo aż 53 na łączną kwotę 7900 złotych wystawiono na terenie powiatu brzeskiego. Tam też skontrolowano 1751 osób. Zarekwirowano 4 wędki, drgawicę i dwa podbieraki. Aż 5 wędek, żak i siatkę udało się zarekwirować na terenie powiatu opolskiego. Łącznie we wszystkich powiatach strażnicy zarekwirowali 12 wędek, drgawicę, żak i 2 podbieraki. We wszystkich kontrolowanych powiatach sporządzono 4 wnioski do sądu, z czego 2 w powiecie Prudnik, po jednym w powiecie Opole i Strzelce Opolskie. Pełne sprawozdanie z działań powiatowej społecznej straży rybackiej możecie znaleźć TUTAJ.
Działalność Okręgowej Komisji Ochrony Wód
Swoje sprawozdanie przedstawili również członkowie Okręgowej Komisji Ochrony Wód. Do najważniejszych zadań zrealizowanych przez Komisję w 2022 roku należy zaliczyć: wprowadzenie obrębów ochronnych w miejscach szczególnie ważnych dla ichtiofauny, zmniejszenie populacji kormorana czarnego, budowa i ochrona tarlisk oraz walka z kłusownictwem. To oczywiście nie jedyne działania jakie udało się zrealizować w minionym roku. Szczegółowy wykaz prac dostępny jest TUTAJ.