A może być tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Ten kultowy już tekst przewija się w sieci bardzo często. Dziś postaramy się opowiedzieć o Bieszczadach w nieco innym kontekście niż ten górski. To przepiękne pasmo górskie ma do zaoferowania coś więcej niż tylko piękne widoki z Tarnicy czy Połoniny Wetlińskiej. W dość znacznej odległości od tych gór znajduje się mniej znana góra Jawor, a u jej stóp swoje brzegi ma słynne Jezioro Solińskie. Dziś chcielibyśmy skupić się właśnie na tym zaporowym jeziorze i opowiedzieć ile ma do zaoferowania wędkarzom. Zapraszamy do zapoznania z kolejnym naszym artykułem!
Solina – jak dojechać?
Solina jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w Bieszczadach, mimo tego, że prawdziwi fani turystyki górskiej często twierdzą, że okolice j. Solińskiego to jeszcze nie Bieszczady. Wspomniane jezioro znajduje się w odległości około 80 km od przygranicznego Przemyśla. Żeby dojechać do zapory słynnego jeziora, należy kierować się z Przemyśla na Sanok drogą nr 28. Kilkanaście kilometrów przed Sanokiem należy skręcić na drogę w kierunku miejscowości Uherce Mineralne. Drugą opcją jest trasa przez dzikie tereny Pogórza Przemyskiego. W tym wypadku kierujemy się z Przemyśla na Ustrzyki Dolne przejeżdżając obok słynnego Hotelu Arłamów.
Jezioro Solińskie – Krótka charakterystyka
Zanim omówimy jakie Jezioro Solińskie ryby skrywa w swojej toni, trzeba przedstawić kilka ważnych faktów odnośnie tegoż zbiornika. Otóż cała powierzchnia jeziora wynosi aż 22 km2. Nie musimy obawiać się tego, że nie znajdziemy miejsca dla siebie, ponieważ linia brzegowa tego zbiornika ma długość 150 km. Ostatnim ważnym parametrem jest głębokość. Zgodnie z pomiarami maksymalna głębokość wynosi tutaj 60 metrów.
Jakich ryb możesz się spodziewać w Jeziorze Solińskim?
Odwiedzając miejscowość Solina ryby dostrzeżemy już na samym początku naszej wizyty. Warto udać się na zaporę, z której dostrzeżemy piękne karpie, amury i jazie. Do najczęściej spotykanych gatunków ryb występujących w omawianym zbiorniku zaliczyć można:
W wodach omawianego akwenu znajdziemy również piękne wzdręgi, płocie, liny, karasie i wiele innych. Tamtejsze ryby dorastają do naprawdę znacznych rozmiarów i wpływ na to ma przede wszystkim krystalicznie czysta woda. W tym miejscu podkreślić należy, że Jezioro Solińskie ryby ma tak piękne ze względu na zasilanie czystymi, górskimi wodami Sanu i Solinki.
Jakie pozwolenie musisz wykupić na Jezioro Solińskie?
Jeśli odwiedzasz miejscowość Solina ryby możesz łowić oczywiście dopiero po wykupieniu zezwolenia. Możesz się zdecydować na licencję kilkudniową lub możesz wybrać jednorazowe pozwolenie na wędkowanie Solina jest miejscowością, w której możesz dokonać opłat. Tamtejsze wody zarządzane są przez PZW Krosno. Licencję zakupisz zarówno w Solinie, Polańczyku, Wołkowyji jak i w pobliskim Sanoku. Można też zakupić zezwolenie w sklepach wędkarskich w Przemyślu oraz w niektórych sklepach w Rzeszowie. Szczegóły odnośnie miejsc zakupu zezwoleń znajdziesz wyszukując w sieci frazy typu wędkarstwo Solina czy Solina wędkowanie.
Spinning nad Soliną
Wybierając wielorazowe lub jednorazowe pozwolenie na wędkowanie Solina otworzy Ci drogę do złowienia pięknych drapieżników. Naturalnie warto więc wybrać się nad j. Solińskie z wędką spiningową. Jeśli nie posiadasz własnej łodzi lub pontonu to możesz poszukać miejsc do spinningowania z brzegu. W tym wypadku masz sporą szansę na złowienie dużej ilości okoni oraz szczupaków. Posiadając łódź wędkarską warto zabrać też ze sobą echosondę. Taki zestaw pozwoli Ci na poszukanie miejsc żerowania ogromnych sandaczy czy sumów. Oprócz wędki spiningowej warto zabrać ze sobą casting czy wędkę muchową.
Jakie przynęty spinningowe wybrać?
Bieszczadzkie morze, czyli Jezioro Solińskie to miejsce, gdzie warto przyjechać z takimi przynętami jak:
- woblery schodzące głęboko w toń (SDR – Super Deep Runner);
- większe wahadłówki;
- obrotówki w rozmiarach 3 lub 4;
- przynęty gumowe z ciężką główką jigową lub czeburaszką.
Na wodach j. Solińskiego z pewnością sprawdzą się woblery twitchingowe. Wybierając się na wędkarski urlop w Bieszczadach zabierz ze sobą też slidery, glidery, cykady czy „ołówki” boleniowe.
Jezioro Solińskie – ojczyzna karpia
Nad akwenem, który tu omawiamy systematycznie odbywają się duże imprezy oparte o wędkarstwo karpiowe. Przykładem jest Extreme Carp Competition, o czym pisaliśmy już kiedyś. Popularnymi miejscami, do wędkowania z nastawieniem na duże karpie są miejscowści: Zawóz, Teleśnica Oszwarowa, Olchowiec, Polańczyk czy sama Solina. Poszukując optymalnej techniki należy pomyśleć o posyłaniu zestawów daleko od brzegu. Niektórzy wędkarze decydują się nawet na wywożenie zestawów łodzią lub kajakiem oraz nęcenie przy użyciu tych środków pływających.
Ograniczenia, o których musisz wiedzieć!
Jakiś czas temu było sporo zamieszania odnośnie odwołania strefy ciszy nad j. Solińskim. Wydawało się, że wspomniana strefa zostanie tam wyłączona, ale ostatecznie tak się nie stało. Co się z tym wiąże? Otóż chodzi przede wszystkim o ograniczenia w stosowaniu łodzi z napędem spalinowym. Wędkując możesz więc wybrać jedynie łodzie z napędem elektrycznym. Musisz wiedzieć, że tamtejsze wody są bardzo skrupulatnie kontrolowane przez Państwową oraz Społeczną Straż Rybacką. Nie warto ryzykować wysokiego mandatu.
Krótkie podsumowanie
Skoro już wiesz, że Solina ryby i Bieszczady to idealne połączenie to nie pozostaje nic innego jak rezerwować czas na urlop. Jeśli nie masz doświadczenia odnośnie wędkowania w tamtejszych wodach to zawsze możesz wybrać wyprawy wędkarskie z przewodnikiem. Przy tej opcji zwiększysz swoją szansę na złowienie naprawdę dużych okazów i dotrzesz do sprawdzonych miejscówek. Samodzielne odkrywanie jeziora ma jednak swój niepowtarzalny klimat i bardzo polecamy to rozwiązanie. Jednak z pewnością warto zabrać ze sobą echosondę. Życzy udanych połowów!