Wiosną okonie zbierają się na płyciznach. To doskonała okazja na wykorzystanie spinningu na wiosennym łowieniu tych ryb. Czym jest spinning i w jaki sposób go zastosować? Poniżej przedstawiamy kilka porad dla początkujących z tą metodą i tym jak łowić okonie wiosną.
Gdzie szukać okoni wiosną?
Wiosną najlepiej wypatrywać okoni w nasłonecznionych, stojących zbiornikach wodnych, takich jak stawy czy jeziora, lecz także w tych wolno płynących, np. zakola rzeki. Okonie o tej porze roku zbierają się przy brzegach, blisko trzciny, żerując na owadach oraz drobnicy. Najlepszą porą na połów okonia wiosną będzie wczesny ranek.
Wybierając się na okonie o tej porze roku, należy mieć na uwadze okres tarła. Chociaż okonie nie są pod ochroną, a ich połów możliwy jest przez cały rok, ze względu na powolny wzrost każdy wyłowiony okoń powinien zostać wypuszczony. Pozwala to na rozród i utrzymanie populacji w danym miejscu.
Czym jest spinning?
Kilka słów o technice spinningu. Uznawana jest za najpopularniejszą metodę łowienia w Polsce. Jest bardzo popularna, ze względu na proste zasady, których łatwo się nauczyć oraz można ją zastosować do połowu różnych gatunków ryb. Głównie jednak używa się jej przy połowie ryb drapieżnych, takich jak np. okoń. Kolejnym atutem tej metody jest możliwość korzystania z niej w praktycznie każdym zbiorniku wodnym. Metoda ta jest lubiana przez wędkarzy również z tego względu, że pozwala na aktywną formę połowu.
Spinning polega na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i jej ściąganiu. Prowokuje to ryby do poruszania się po wyznaczonym przez nas torze. Do spinningu wykorzystuje się przynęty sztuczne, które imitują naturalne poruszanie się pokarmu ryby, co ma dodatkowo zachęcić rybę do brania. Należy dostosować odpowiednią prędkość prowadzenia przynęty. Warto spróbować wolniejszych ruchów, przerywanych dłuższymi pauzami.
Jak łowić okonie wiosną – sprzęt
Zanim jednak przejdziemy do samego łowienia, musimy skompletować zestaw, który nam to umożliwi. Pierwszym punktem będzie wędka spinningowa o długości do 3 m, posiadająca czułą szczytówkę. Najpopularniejsze tego typu wędziska, to tzw. wklejanki. Pozwala ona dostrzec nawet najdrobniejsze drgania przy skubaniu przynęty. Równie ważna jest mocna żyłka. Zalecana jej grubość na okonia to 0,14 mm, o wytrzymałości do 4 kg. Naturalnie można także używać w tym celu delikatnej plecionki w rozmiarze 0,04 – 0,06 mm. Zdania jednak co do wyboru: plecionka, czy żyłka, są podzielone i każdy wędkarz musi dokonać wyboru sam.
Przy technice spinningu istotne jest lekkie wędzisko. Wędziska spinningowe można podzielić na ultralekkie, lekkie, średnie i ciężkie. Do połowu okoni wiosną stosowane są wędki ultralekkie, od 0,5 do 10 g.
Kołowrotek powinien być lekki, z płynnie działającym systemem napędowym. Dobry, wielostopniowy hamulec w przypadku połowu okoni jest priorytetem. Ważne jest również odczuwanie oporu, jaki stawia ryba. Ze względu na bardzo lekkie przynęty, odczuwanie najdrobniejszej różnicy przy nawijaniu linki może okazać się kluczowe, ponieważ okonie o tej porze roku biorą bardzo delikatnie, często podskubując przynętę. Dlatego tak ważny jest odpowiedni moment zacięcia.
Przynęty
Woblery
O tym jak łowić okonie wiosną, istotny jest dobór odpowiedniej przynęty. Wobler, to bardzo zaawansowany wabik, a dzięki swojej konstrukcji imituje naturalny wygląd i ruch pokarmu okoni. Dzięki temu będą chętniej reagować na przynętę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów woblerów – tonące, pływające, płytko, bądź głęboko schodzące, Poppery – pracujące na powierzchni, a także od niedawna używane w Polsce woblery do twichingu (stosowane przy połowach pstrągów, ale też z sukcesem sprawdzają się przy okoniach). Na głębszych zbiornikach warto stosować woblery tonące, oraz te schodzące głębiej pod taflę wody. Jeżeli jednak takie nie przyniosą efektu, można spróbować takimi, które schodzą płycej, ponieważ istnieje duża szansa, że akurat okonie polują w górnej partii wody.
Przynęty gumowe
Warto mieć również przy sobie kilkanaście twisterów w różnych kolorach, czyli gum okoniowych, wyglądem i ruchem przypominających podwodnego owada lub drobną rybkę z długim, falującym w wodzie ogonkiem. Okonie wiosną przyklejone są często do dna i bardzo rzadko się z niego podnoszą (o czym mogą świadczyć poprzyczepiane pijawki). W przypadku braku zainteresowania przez okonie większą przynętą w postaci woblerów, twistery na lekkich główkach jigowych powinny okazać się zdecydowanie pomocne, aby „otworzyć wodę”. Inną popularną przynętą jest ripper, również przypominający małą rybkę oraz imitujący jej ruch w wodzie. Podobnie jak twister, uzbrajany jest na delikatnej główce jigowej.
Obrotówki i wahadełka
Okonie jako drapieżniki chętnie reagują również na obrotówki i małe wahadłówki. Warto zwrócić uwagę na ich pracę i kolorystykę. W przypadku obrotówek ważne jest, aby przynęty te nie „gasły” przy wolniejszym prowadzeniu, bowiem czasami należy zwijać linkę szybciej, a czasami wolniej – czasami z prądem, a czasami pod prąd.
O tym, jak łowić okonie wiosną, decyduje wiele czynników. Liczy się przede wszystkim to, aby prowadzić przynęty wolno i stosować niewielkie obciążenia. Trzeba także pamiętać, że w niektórych okręgach, obowiązują specyficzne zasady dotyczące połowów spinningiem. Np. w okręgu PZW Mazowsze, można używać przynęty do 5 cm., aby unikać tym samym przyłowów szczupaków, których okres ochronny obowiązuje do 1 maja.
Popularnymi metodami spinningowymi, podczas wiosennego łowienia, są: drop-shot, a także trok boczny. Dzięki nim jesteśmy w stanie skusić te najbardziej leniwe ryby, które jeszcze nie do końca wyszły z zimowego letargu.
Wiosna dla spinningistów nie jest łatwym okresem i trzeba się często napracować, aby złowić jakąkolwiek rybę. Jest to jednak dobry moment do tego, aby aktywnie spędzić czas, a także obcować z naturą, która właśnie o tej porze roku jest niesamowicie piękna.