Połączone akcje służb w okolicach Jeziora Gopło (woj. kujawsko-pomorskie) i obserwacja terenu Państwowej Straży Rybackiej nad jeziorem Jeziorko (woj. lubuskie), przyniosły wymierny efekt. W pierwszym przypadku obyło się bez większych incydentów, w drugim strażnicy ujęli kłusownika na gorącym uczynku.
Połączone siły nad Jeziorem Gopło
W czwartek 8 listopada w okolicach Jeziora Gopło połączone siły funkcjonariuszy ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Miradz, Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej z Kruszwicy, policji i strażników z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję kontrolując obwody łowieckie, akweny, w tym Jezioro Gopło, i kompleksy leśne. Celem podzielonych na grupy zadaniowe zespołów była kontrola terenów leśnych pod kątem zneutralizowania ewentualnych sideł czy wnyków, ujawnianie ewentualnych wykroczeń oraz zwalczanie kłusownictwa. Jeden z zespołów odpowiadał za identyfikację martwych ptaków zaatakowanych wysoce zjadliwą ptasią grypą HPAI i dzików padłych na ASF. W wyniku kontroli nie udało znaleźć się żadnych martwych zwierząt, a strażnicy pouczyli pięciu wędkarzy, którzy popełnili drobne wykroczenia.
Kłusownik złapany na gorącym uczynku
Tak spokojnego dnia nie mieli funkcjonariusze z Państwowej Straży Rybackiej z miejscowości Wdzydze (gmina Kościerzyna). Już 10 listopada, patrolując okolicę akwenu Jeziorko namierzyli zastawione sieci. Strażnicy podjęli obserwację terenu. Na efekt trzeba było czekać aż do godziny 14:00, 11 listopada. Kłusownik wrócił po łup i jak tylko pojawił się na brzegu, został zatrzymany. Mężczyźnie zarekwirowano kajak, cztery sieci typu „wonton” oraz ryby o masie 2,5 kg. Za swoje czyny mężczyzna może trafić na 2 lata do więzienia. Trzeba przyznać, że kłusownik postanowił w dość osobliwy sposób obchodzić Dzień Niepodległości. Z pewnością liczył na brak aktywności ze strony służb. Na szczęście strażnicy właśnie w dni świąteczne działają z wyjątkową determinacją.
Czym jest „wonton”?
Sieć typu wonton to sieć zastawna, która pozwala na selektywne odławianie ryb, dzięki czemu można pozyskiwać ryby o określonym rozmiarze. Wyróżnia się sieci wontonowe uklejowe, sielawowe, siejowe, leszczowe, tołpygowe i okoniowo-płociowe. Ze względu na niską cenę i skuteczność, sieci są bardzo popularne wśród kłusowników.