Śledząc rozmaite media społecznościowe o tematyce wędkarskiej, napotykam często powtarzające się pytania. Dziś spróbuję odpowiedzieć na pięć najczęściej pojawiających się pytań. Zapraszam.
Większość z nich dotyczy oczywiście sprzętu wędkarskiego. Pytacie o to czy dana wędka czy kołowrotek sprawdzą się w poszczególnych metodach lub będą odpowiednie do połowu określonych gatunków ryb. Często szukacie opinii o konkretnych zestawach. Na pytania dotyczące sprzętu wędkarskiego trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo to kwestia wybitnie indywidualna, uzależniona od budżetu i przyzwyczajeń. Na szczęście wasza ciekawość i chęć zdobywania wędkarskiej wiedzy sięga znacznie dalej niż dylemat jaki kołowrotek czy wędkę wybrać. I na szczęście na kilka pytań możemy wam odpowiedzieć, ostatecznie rozwiewając wszelkie wątpliwości:
- Czy jeśli opłacam składki przez lata w jednym kole, to czy mogę w innym?
Oczywiście. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opłacać składki w innym kole. Sam wielokrotnie zmieniałem przynależność. W jednym z kół miałem możliwość wędkowania na należącym tylko do niego łowisku. Inne z kolei wybrałem dlatego, że dysponowało większą ilością łowisk niż „konkurencja”. W końcu trafiłem do koła, które odpowiada mi pod względem panującej w nim atmosfery, jak i harmonogramem zawodów, w którym znalazły się liczne imprezy feederowe. Niekiedy przenosząc się, trzeba będzie opłacić niewielkie wpisowe.
- Co wybrać do feedera? Żyłkę czy plecionkę?
Bardzo często powtarzające się pytanie. O różnicach między żyłką a plecionką pisaliśmy TUTAJ. Jeśli zaś zapytamy o feeder, to większość mistrzów feedera poprze opinię, że plecionka będzie lepsza w łowieniu na dalszych dystansach (60 metrów i dalej), bo ze względu na praktycznie zerową rozciągliwość, lepiej przenosi sygnalizację brań. Plecionkę polecamy wędkarzom bardziej doświadczonym, a to właśnie ze względu na brak rozciągliwości i dużą wytrzymałość. Po prostu łatwiej uszkodzić wędzisko w przypadku błędów przy zarzucaniu mając nawiniętą plecionkę. Żyłka więcej wybaczy.
- Jaka jest różnica między wędkarzem zrzeszonym a niezrzeszonym?
Wędkarz niezrzeszony to osoba, która nie jest członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego. Wędkarz niezrzeszony musi jednak posiadać kartę wędkarską oraz wnieść opłatę za zezwolenie okresowe. Do wędkarzy niezrzeszonych należą również cudzoziemcy, choć zwolnieni są oni z obowiązku posiadania karty wędkarskiej. Wędkarz zrzeszony to osoba będąca członkiem danego koła/okręgu PZW, opłacająca składkę członkowską. Przepisy precyzuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb.
- Czy przypon stalowy jest lepszy od wolframowego?
Zarówno przypon wolframowy, jak i stalowy charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i przeznaczone są do połowów drapieżników. Wolfram jest materiałem bardziej miękkim od stali, co sprawia, że przynęty zachowują się bardziej naturalnie. Wolfram będzie również mniej widoczny pod wodą. Wadą wolframu jest to, że jest podatny na skręcanie i plątanie. Alternatywą dla stali i wolframu jest przypon tytanowy. Odpowiednio sztywny i wytrzymały, przez wielu wędkarzy uważany za najlepszy. Wadą przyponów tytanowych jest wysoka cena. Na wyjątkowo ostrożne ryby warto zastosować przypon fluorocarbonowy. Jest sztywny, wytrzymały i praktycznie niewidoczny w wodzie.
- Czy Wody Polskie zastąpią PZW?
To chyba najbardziej gorący temat ostatnich miesięcy. W założeniu idea jest słuszna: jedno zezwolenie na cały kraj. Bez podziału na regiony, koła i okręgi. Projekt „Nasze Łowiska” zakłada likwidację karty wędkarskiej i wprowadzenie ujednoliconej opłaty za wędkowanie na obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie. Jedną z najgłośniejszych i budzących kontrowersję spraw było wypowiedzenie dzierżawy Okręgowi PZW Kalisz o czym pisaliśmy TUTAJ. Wprowadza to oczywiście niepokój wśród samych wędkarzy, jak i Zarządu PZW. W tej chwili trudno odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wody Polskie wciąż powiększają listę łowisk, a karta wędkarska wraz z opłatami członkowskimi funkcjonuje jak dotychczas. Gra toczy się również o gigantyczne pieniądze. Jaka wędkarska przyszłość nas czeka? Sami chcielibyśmy wiedzieć.