Pogoda bywa kapryśna i może zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Co należy wiedzieć i czego się wystrzegać, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne w trakcie wędkowania? Jak pogoda wpływa na brania ryb?
Temperatura wody
Ma duży wpływ na to, czy połów będzie udany. Ryba jest zwierzęciem zmiennocieplnym. Z tego względu idealna temperatura wody pozwala rybie prawidłowo funkcjonować, żerować oraz rosnąć. Ponadto, każdy gatunek ma określoną temperaturę, w której czuje się najlepiej. Gdy jest zbyt wysoka lub niska, ryba spowalnia swoje procesy życiowe, nie ma ochoty na żerowanie, a w niektórych sytuacjach nie jest do tego zdolna przez unieruchomiony aparat gębowy.
Temperatura wody ma również wpływ na ilość tlenu zawartego w niej. Dlatego w gorące dni, latem, gdy nasycenie wody tlenem jest mniejsze, wędkowanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Najlepszą porą w takim przypadku jest noc lub poranek, gdy temperatura jest niższa niż w dzień.
Brania ryb, a ciśnienie atmosferyczne
Ma istotny wpływ na aktywność ryb. Podobnie jak z temperaturą, zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie wpływa na procesy życiowe ryb. Mogą one wtedy nie być chętne na żerowanie. Powszechna, choć niepotwierdzona opinia głosi, iż aktywność ryb przy zmianie ciśnienia spowodowana jest koniecznością wyrównania go w pęcherzu pławnym. Jednak są przeciwnicy tej teorii, a prawda zapewne leży gdzieś pośrodku.
Wiatr
Jest nie tylko utrudnieniem dla wędkarzy przy zarzucaniu, ale może m.in. wpływać na temperaturę wody, przyczynić się do wzrostu ilości tlenu w wodzie oraz pozwolić wędkarzowi lepiej się zakamuflować w momencie, gdy woda nie jest spokojna i przejrzysta dla ryb. Lekki wiatr, ciągle wiejący w tym samym kierunku, jest przy wędkowaniu pożądany, ponieważ natlenia wodę oraz wyrównuje jej temperaturę na każdym poziomie głębokości, przez co rośnie aktywność ryb, chętnych na żer.
Zachmurzenie i nasłonecznienie
Istotnym czynnikiem jest również to, czy niebo jest czyste, czy zachmurzone. Zachmurzenie może powodować zmianę temperatury wody oraz zmniejszoną widoczność wędkarza. Jest to dobry czas na wędkowanie, ale pod warunkiem, że chmury znajdują się wysoko na niebie.
W przypadku nasłonecznienia jest ono niepożądane, ponieważ odbijające się o taflę wody promienie działają na ryby drażniąco i może negatywnie wpływać na brania ryb.
Brania ryb – opady i burze
Czas po burzy to idealna pora na połów. Czasem również na chwilę przed zaobserwować można wzmożone branie ryb. Należy jednak pamiętać, że sam czas trwania burzy jest przede wszystkim niebezpieczny i nie należy wtedy łowić.
Opady również mają wpływ na zmianę temperatury wody. Opady przyczyniają się do strącania nasion oraz owadów, które przyciągają ryby na żer. Ważne, aby opady nie były zbyt intensywne. Drobna mżawka jest mile widziana, ponieważ w jej trakcie woda staje się bardziej mętna, co sprzyja wędkarzowi w kamuflowaniu się. Natomiast potężna ulewa przyczynić się może do spowolnienia ryb oraz utrudnić wędkarzowi połów.