Boleń należy do rodziny karpiowatych, co więcej, jest w niej jedynym drapieżnikiem. Ryba ta występuje zarówno w średnich, jak i większych rzekach nizinnych, choć można go spotkać również w zbiornikach zaporowych. Boleń zyskuje w Polsce coraz większą popularność wśród wędkarzy spinningowych. Jej połów jest bardzo interesującym przeżyciem. Ten drapieżnik żeruje tuż pod powierzchnią wody, dzięki czemu często można go łatwo zlokalizować. Podpowiadamy, jak rozpoznać bolenia oraz co go charakteryzuje.
Jak wygląda boleń?
Boleń cechuje się wyciągniętym, smukłym i nieco spłaszczonym po bokach ciałem, dzięki czemu wygląda pokaźnie i atletycznie. Jego brzuch jest natomiast nieco zaokrąglony. Osiąga długość do 120 cm, jednak najczęściej spotkamy okazy o długości od 50 do 75 cm. Większość osobników waży w granicach 4-6 kg, ale znaleźć można także ryby o masie nawet do 12 kilogramów. Największy złowiony boleń w Polsce miał 89 cm. Jeśli chodzi natomiast o wagę, rekordowy okaz osiągnął 8,49 kg.
Grzbiet bolenia ma kolor oliwkowy ze srebrnymi refleksami. Jego boki są jaśniejsze – nieco żółte, natomiast płetwy są szare, z wyjątkiem tej odbytowej, piersiowej i brzusznej, które są czerwone. Głowa bolenia jest spiczasta, jego otwór gębowy szeroki, a oczy niewielkie. Dolna, hakowata szczęka wyróżnia się nieco mniejszym rozmiarem, niż ta górna. Na dolnej szczęce tej ryby widać specyficzne zgrubienie, które chowa się w głębi szczęki dolnej.
Gdzie można znaleźć bolenia?
Bolenia można spotkać wszędzie tam, gdzie występuje drobnica, którą żywią się dorosłe osobniki. Co ciekawe, ryby te atakują również ptaki wodne, małe gryzonie i żaby. Gatunek ten występuje praktycznie we wszystkich wodach Europy Środkowej, ale nie tylko. Osobniki te zamieszkują również cały obszar od północnego Dunaju do wschodniego Renu.
Boleń zimą najczęściej występuje przy dnie, z kolei latem dużo częściej spotkać go można przy powierzchni. Rybę tę dużo łatwiej złowić w rzece, ponieważ w wodzie stojącej staje się dużo ostrożniejsza. Jeśli chcemy spotkać go w jeziorze, najlepiej poszukać bolenia przy dopływach rzek lub w niewielkich ciekach wodnych.
Okres połowu, zanęty i przynęty.
Okres ochronny bolenia trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia, z kolei najlepszym okresem połowu tego gatunku jest przełom września i października. Wędkarze powinni pamiętać także, że jego wymiar ochronny wynosi 40 cm, a limit dobowy to 3 sztuki. Jeśli chodzi o tarło, dla tego gatunku przypada ono od marca do maja, gdy woda ma 6-12°C. Ryby te wybierają na tarło wartkie odcinki rzek, których dno jest żwirowate, kamieniste.
Jako że boleń to ryba drapieżna. Mało kto łowi ten rodzaj ryby innymi metodami, niż spinning. Jest to ryba typowo sportowa. Właśnie dlatego cieszy się niezwykle dużym uznaniem wśród rzecznych spinningistów. Boleń jest rybą, której niezwykle dynamiczne branie niejednokrotnie potrafi wyrwać wędkę z ręki. Najlepszymi przynętami spinningowymi na bolenie są wszelkie woblery typu Topwater, płytko-schodzące, imitujące ukleję, a także wahadłówki z drobną pracą i gumy uklejo-podobne. Do ich połowu stosować można także rosówki, woblery czy rippery.