Wędkarstwo to dla wielu osób nie tylko miły sposób na spędzenie wolnego czasu, ale wręcz prawdziwa pasja. Pamiętać jednak trzeba, że łowienie ryb zawsze odbywać powinno się zgodnie z obowiązującym prawem. Konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej, użytkowanie właściwego sprzętu oraz przestrzeganie przepisów dotyczących okresów i wymiarach ryb ochronnych. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki prawne należy spełnić, aby wędkowanie było w pełni legalne.
Karta wędkarska
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każda osoba, które chce w sposób legalny łowić ryby, musi posiadać ważną kartę wędkarską. Od tej zasady są jednak odstępstwa. Karty wędkarskiej nie muszą posiadać osoby do 14. roku życia, jednak ryby łowić mogą jedynie pod opieką osoby dorosłej posiadającej kartę wędkarską. Z obowiązku posiadania karty zwolnieni są także cudzoziemcy tymczasowo przebywający na terytorium Polski. W celu wyrobienia karty wędkarskiej należy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. Co ważne, do wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o zdaniu egzaminu z zakresu znajomości przepisów dotyczących ochrony i połowu ryb. Dodatkowo dostarczyć należy dwa zdjęcia i dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej. Pamiętać trzeba, że wędkowanie bez ważnej karty wiąże się z konsekwencjami w postaci kary grzywny. Co więcej, kartę wędkarską nie tylko trzeba wyrobić, ale także posiadać ją zawsze ze sobą podczas łowienia ryb. W przypadku nieprzyjęcia mandatu za brak karty sprawa zostanie skierowana do sądu.
Odpowiedni sprzęt wędkarski
Aby legalnie wędkować należy zadbać nie tylko o posiadanie karty wędkarskiej, ale również o odpowiedni sprzęt. Obowiązujące bowiem przepisy jasno określają choćby to, jak maksymalnie długa może być wędka. Długość ta nie może przekroczyć 30 cm. Przepisy jasno odnoszą się także do kwestii dotyczącej przynęt, zarówno tych sztucznych, jak i naturalnych. Jeśli chodzi o te sztuczne, to mogą być one wyposażone w trzy haczyki, a każdy z nich może mieć cztery ostrza. Muszą być one jednak rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 cm. Jeśli zaś chodzi o przynęty naturalne, to zgodnie z przepisami są to żywe lub martwe organizmy żywe, w tym ryby (jednak nie te, które znajdują się w okresie ochronnym) i robaki, a także rośliny. Co ważne, jeśli przynętą naturalną mają być ryby, to mogą to być wyłącznie ryby pochodzące z tych wód, w których się łowi. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. Za przynęty naturalne nie uznaje się zwierząt i roślin chronionych oraz ikry ryb i ich stosowanie jest zabronione. Obowiązujące przepisy prawne określają także sposób łowienia ryb z łódki. W takim przypadku musi być ona zarejestrowana i odpowiednio oznaczona.
Okresy i wymiary ochronne
Aby wędkowanie było w pełni legalne, pamiętać trzeba również o okresach i wymiarach ochronnych. Prawo jasno zakazuje łowienia ryb w okresie tarła, a także małych ryb. Oczywiście wymiary ochronne ryb uzależnione są od konkretnego gatunku. Za łowienie ryb w okresie ochronnym wędkarzowi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności bądź nawet pozbawienia wolności. W takim przypadku może również dojść do konfiskaty sprzętu i odebrania karty wędkarskiej.
Prawo wędkarskie może wydawać się dość skomplikowane. Aby mieć zatem pewność, że ryby łowi się w sposób całkowicie legalny, dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie tej kwestii z prawnikiem. Porad prawnych w tym zakresie udziela m.in. kancelaria prawna KRP-KS. Warto w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i uzyskać pewność, że przestrzega się wszystkich przepisów prawa.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY